זוגיות והכרויות

קשיים ודרכי הסתגלות לחיים החדשים אצל גרושות

קשיים ודרכי הסתגלות לחיים החדשים אצל גרושות

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

גירושין הם חוויה קשה ומטלטלת עבור כל המעורבים בייחוד כאשר ישנם ילדים בתמונה, אך עבור נשים המתגרשות, החוויה לעיתים קרובות מתעצמת בשל היבטים רבים הכרוכים בעיקר בגידול הילדים, ניהול משק הבית, והסתגלות לחיים חדשים כיחידה עצמאית.

במאמר זה נבחן את הקשיים הניצבים בפני נשים גרושות בגידול הילדים ובהסתגלות לחיים שלאחר הגירושין, ונציע פתרונות שיסייעו להן להתמודד עם הטלטלה הקשה ולבנות חיים חדשים ומשמעותיים.

גידול הילדים לאחר הגירושין

אחת הדאגות המרכזיות של הורים ונשים גרושות בפרט היא ההשפעה הרגשית של הגירושין על הילדים. שינוי כה דרמטי במבנה המשפחתי המתרחש לרוב במהירות האור (בעני הילדים) יכול לגרום לילדים קטנים לחוות תחושות של בלבול, כעס, ואובדן שקט נפשי. נשים מוצאות את עצמן מתמודדות לא רק עם ההרגשות והקשיים הכלכליים שלהן אלא גם עם הצורך לתמוך בילדים בזמן שהם מנסים להבין ולעבד את השינויים.

דרכי התנהלות:

 1. שיחות פתוחות וכנות:
  חשוב לקיים שיחות פתוחות עם הילדים ובהתאם לגילם להסביר להם את המצב.
  כנות, פתיחות ושידור רוגע מצד שני ההורים יעזרו להם להרגיש בטוחים ולהבין טוב יותר את המתרחש.
 2.  שגרה יציבה: שמירה על שגרה קבועה יכולה לספק לילדים תחושת יציבות וביטחון בתקופת השינויים והטלטלות של ההורים. עמידה של שני הצדדים בהסדרי הראיה של הילדים בהחלט עשויה להועיל.
 3. תמיכה מקצועית: פנייה לטיפול פסיכולוגי עבור הילדים יכולה לסייע להם לעבד את רגשותיהם בצורה מקצועית ומבוקרת. קיימים מקרים בהם ניתן לקבל ייעוץ מקצועי מהקופה בהתאם לרישום האדם בסוג קופ"ח שלו. מאחר וטיפול שכזה הוא אינו זול, שווה לבדוק פרטים וזכאות מול רופא המשפחה.

חלוקת הזמן והמשמורת

חלוקת הזמן בין ההורים הינה נושא מורכב ומסובך. רובן הגדול של הנשים מוצאות את עצמן נאבקות לאזן בין זמן האמהות לזמן העבודה והפנאי. הסדרי המשמרות דורשים תיאום מתמיד עם הגרוש, מה שעלול להוביל למתח, קונפליקטים ובלבול בקרב הילדים.

דרכי התנהלות:

 1. תקשורת יעילה עם בן הגרוש:
  שמירה על תקשורת פתוחה וברורה עם הגרוש יכולה להקל על הציפיות וההבנות בנוגע לחלוקת אחריות וזמן המשמורת. חשוב להסביר לגרוש כי אינך יכולה לשאת את הכל על כתפיך וגם את צריכה את השקט שלך.
 2. תכנון מראש:
  תכנון לוח זמנים מפורט יכול לעזור להבטיח שהילדים יקבלו את תשומת הלב והזמן שהם זקוקים להם משני ההורים.
 3. גמישות והתחשבות: על שני הצדדים חשוב להיות גמישים ולהתחשב בצרכים המשתנים של הילדים ושל בן הזוג לשעבר. הקפדה על סוגיה זו תעזור להימנע מקונפליקטים מיותרים ותבטיח תפקוד חלק של הסדרי המשמורת.

מערכות יחסים וזוגיות

לאחר תקופה של שיקום ובניית החיים מחדש, מופיע הצורך בקשר זוגי חדש המוסיף גם הוא לתחושת הביטחון הנפשי והרוגע הכללי. בשלב זה נשים גרושות מתחילות לחשוב על חזרה לעולם הדייטינג ולחיפוש אחר מערכת יחסים חדשה. אך הפעם, בשונה ממערכת היחסים הקודמת שהייתה להן, הן מבינות טוב יותר מה הן מחפשות ומה חשוב להן במערכת היחסים החדשה. ברגע שמגיעות תחושות של בדידות וצורך בחיבור עמוק יותר, זה בהחלט סימן שהגיע הזמן למצוא מערכת יחסים יציבה. כמו כן, במקרים רבים קורה שמערכות יחסים יציבות בפרק ב' אצל אנשים מביאות למחשבות של איחוד כוחות ומיסוד הקשר תחת חופה וקידושין. השאלה של האם כדאי להתחתן או לא להתחתן עולה פעמים רבות אצל גרושים וגרושות המעוניינים במיסוד קשר חדש ומעלה לא פעם דילמות בקבלת החלטה כה חשובה בחיים, בייחוד כאשר מדובר על אוכלוסיית גרושים וגרושות. 

דרכי התנהלות:

 1. הגדרת ערכים וציפיות:
  חשוב להיות ישירה וברורה עם עצמך ועם בן הזוג הפוטנציאלי בנוגע לערכים ולציפיות ממערכת היחסים העתידית שלך. הגדרת מטרות ברורות וחשיפתן בכנות למיועד שיבוא תסייע  במציאת בן זוג שמתאים לך באמת.
 2. פתיחות וכנות:
  בניית מערכת יחסים מחייבת דורשת פתיחות וכנות. מערכת יחסים איכותית היא כזו שאין בא שקרים כלל. לכן, יש לדבר על חוויות העבר, לדון בהם במידת הצורך ולהקפיד על בניית מערכת יחסים שמבוססת על אמון מלא ותמיכה הדדית.
 3. הסתייעות בתמיכה מקצועית:
  במקרים בהם מתגלים קשיים בניהול מערכות יחסים החוזרים על עצמם שוב ושוב, רצוי לשקול אפשרות של לטיפול זוגי או ייעוץ זוגי כדי לקבל כלים לבניית קשרים טובים ובראים.

כמה מילים לסיכום

ובכן, כפי שבוודאי שמתם לב החיים לאחר הגירושין יוצרים קשיים וטלטלות רבות בפני נשים שהתגרשו, במיוחד בכל הנוגע לגידול הילדים והסתגלות לחיים החדשים. ההתמודדות עם ההשפעות הרבות שהופיעו לאחר הגירושין כמו לדוגמא בעיות כלכליות או חברתיות היא מורכבת ולטיפול ודורשת זמן וסבלנות. בעזרת תמיכה מקצועית ואישית, ניהול נכון של השינויים הכלכליים והרגשיים, ניתן להתגבר על טלטלות אלו ולבנות חיים חדשים, מספקים ומשמעותיים. מציאת מערכת יחסים יציבה תשפוך אור נוסף על תחושת הביטחון והמשמעות בחיים החדשים, ותאפשר לכן הנשים להתקדם הלאה לעבר עתיד בטוח יותר ומלא תקווה.

תפריט נגישות אתר